TRAFİK KAZALARINDA AVUKATIN UZMAN DESTEĞİ ÖNEMLİDİR

BU KONU ÖNCELİKLE MAĞDURLARIN TAKDİRİNDE OLMAKLA BERABER EN BASİT ANLATIMLA NEDEN BURADA ZARARIN VE HAK KAYIPLARININ NASIL YAŞANDIĞINI ANLATALIM :

AVUKATLIK VEYA HUKUK BÜROLARI İLE TRAFİK KAZASI TAZMİNATLARINA BAKAN DİĞER KİŞİ VE KURUMLAR ARASINDA ÇOK BÜYÜK FARKLAR BULUNMAKTADIR. BU FARK BİLHASSA HAK KAYIPLARINA YOL AÇMAMASI YÖNÜNDEN ÖNEM TAŞIMAKTADIR. ZİRA BİRÇOK SİGORTA, SİGORTACILIK KAVRAMI HASAR,TAZMİNAT, TRAFİK KAZASI, POLİÇE VE HALK ARASINDAKİ YAYGIN KULLANILAN KELİMELER; KAN PARASI, SİGORTA PARASI, DİYET , CEZA PARASI, KARAYOLLARINA DAVA GİBİ BİR ÇOK KAVRAMIN ANCAK HUKUK DİLİNDEKİ ANLAMLARININ OLMASI HALİNDE BİR İFADE BULACAĞI AÇIKTIR. BİRŞEYİN NE OLDUĞUNA ANCAK YARGI KARAR VERİR. HALK ARASINDA KULLANILAN İFADELER DE SİGORTACILIK TERİMLERİ DE TEK BAŞINA HUKUKİ BİLGİ VE TECRÜBE OLMADAN HİÇBİR İŞE YARAMAYACAKTIR. BU DURUM İSE ÇOĞU ZAMAN HAK KAYBINA YOL AÇACAKTIR : ÇÜNKÜ TRAFİK KAZASI DAVALARINDA UZMAN OLMAYAN KİŞİLER:

1- YARGITAYIN HESAPLAMA ÖLÇÜTLERİNİ BİLMEDEN YAPILAN HESAPLAMALAR UYDURMA MİKTARLAR ÜZERİNDEN YAPILIR VE YANLIŞTIR.
2- TAZMİNAT HESAPLAMAYI BİLMEYEN KİŞİLER SİGORTA ŞİRKETLERİNİN KENDİLERİNE TEKLİF ETTİĞİ ÖDEMEYİ KABUL EDERLER
4- SİGORTA ŞİRKETLERİNİN KENDİ ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA YAPTIKLARI HATIR TAŞIMASI, KUSURA ORTAK KATILIM VS. İNDİRİMLERİ BOYNU BÜKÜK KABUL EDERLER.
5- TRAFİK KAZASI TAZMİNAT DAVASINDA ÇIKAN TAZMİNAT MİKTARI İLE MAHKEME DIŞI ÖDEME ARASINDA GENELLİKLE 2 KATI FARK OLUR.
6- UNUTMAYIN MAĞDUR OLDUĞUNUZ DA HANGİ YOL VE YÖNTEMİ SEÇECEĞİNİZ SONUÇTA SİZİN KARARINIZDIR. AMA AKLI SELİM OLAN BAŞLANGIÇTA KONUNUN UZMANI VE MESLEKİ YETERLİLİĞE SAHİP OLAN AVUKATLARDAN HUKUKİ BİLGİ ALARAK YOL HARİTANIZI ÇİZMEKTİR. AKSİ HALDE DAHA SONRA GENELLİKLE HİÇBİR AVUKAT HUKUKÇU OLMAYAN BİR KİŞİNİN YAPTIĞI HATAYI DÜZELETMEZ.

Sigorta şirketlerine karşı açılacak trafik kazası tazminat davası bakımından hak kayıplarına uğranılmaması için vatandaşlarımızın her zaman bir Avukattan hukuki destek almalarında büyük fayda bulunmaktadır. Zira uygulamada hukuki bilgiye sahip olmayan birçok kişinin vatandaşlarımızın zor durumundan yararlandıkları ve yetersiz ve yanlış bilgiye sahip bu kişiler tarafından mağdur edildikleri görülmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın bu konuda uyanık olmaları gerekmektedir.Çünkü nasıl ki gerçekte doktor olmayan bir kişi tarafından muayene edilmek istemezseniz hukuku bilmeyen ya da yanlış bilen kişilerin haklarınızı korumasını da kesinlikle istemeyeceksinizdir. Bu nedenle trafik kazası sonucu yaşadığınız mağduriyeti size karşı bir sorumluluğu bulunan ve mesleki olarak hukuki süreci yürütebilecek donanıma sahip olan kişiler aracılığıyla çözülmesinde büyük fayda bulunmaktadır.

Öte yandan uygulamada tazminat hesaplama yöntemlerini bilmeyen bu kişilerin mağdurlara yanlış, asılsız ve gerçek dışı birçok bilgi verdiği tazminat taleplerini çok kısa sürede sonuçlandıracaklarına dair beyanlarda bulunarak mağdurları etkilemeye çalıştığı görülmektedir. Böyle bir durumla karşılaşan mağdurların sigorta simsarlığı yapan hukuku bilmeyen vatandaşı daha çok zarara uğratan bu kişilere karşı dikkatli olması ve ne olursa olsun bir avukattan bilgi almasında ve hukuki destek talep etmesinde büyük yarar bulunmaktadır. zira trafik kazası tazminat davası ında avukatı kişiyi doğru bilgilendirerek alınması gereken en yüksek tazminatı alacaktır. Buna karşın hukuku bilmeyen ve konunun uzmanı olmayan kişiler sadece başvuru yaparak ve hukuki bakımdan çok kötü ibranamelere imza atarak mağdurları daha da mağdur etmektedir. Bu nedenle trafik kazasına ilişkin maddi tazminat davaları yani halk deyimiyle sigorta parası ya da sigorta tazminatı (trafik kazası tazminatı) davası avukatı dışında insanlara güven vermeyen tek derdi bir an önce cebine doldurmak olan insanlar tarafından yürütülmeyecek derecede önemli dava ve hukuki işlerdir.